Mon - Sat: 09.00 to 18.00, Sunday: Closed.

Protez Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Protez dişler; hastanın kaybetmiş olduğu dişlerin yerine, dişlerin eski görevlerini yerine getirmeleri için bir takım yapay materyallerden hazırlanan araçlardır. Çeşitli sebepler yüzünden dişlerini kaybeden hastalar, rahat yemek yiyemez ve konuşma sırasında sıkıntı çekerler.

 Bu nedenle protez diş bakımı, ağız ve diş bakımı kadar önemlidir. Doğal dişleriniz için yapmış olduğunuz ağız ve diş bakımını, protez dişler içinde gerçekleştirmeniz gerekmektedir.  Temizliği düzenli yapılmayan protezler bakteri plağı oluşmasına, ağız kokusuna ve diş eti hastalıklarına ve protezin deformasyonuna sebep olur.   

PROTEZ DİŞ NASIL TEMİZLENİR?

Sağlıklı bir ağız için protezinizdeki besin artıklarını her yemekten sonra temizlemeniz gerekir. Takma diş temizleme işleminde dikkat edilmesi gereken ilk husus diş protezinin sabit mi yoksa hareketli mi olduğudur. Eğer diş protezleriniz sabitse dişlerinizi düzenli olarak günde iki kere fırçalamalısınız. Bunun dışında sabit takma diş temizliği yaparken diş ipi veya arayüz fırçası kullanmak bakteri plaklarını önlenmesine yardımcı olur. 

Ağız ve diş hijyeninizi gerçekleştirirken protezlere zarar vermeyen, protezler için özel olarak üretilen diş macunları kullanılabilir. Protezleri aşındırabilecek tozlar kullanılmamalı, diş fırçası protezlerin yüzeyini çizmeyecek ve zarar vermeyecek kıllara sahip olmasına özen göstermelisiniz.

AĞIZDAN ÇIKARILAN DİŞ PROTEZLERİ NASIL MUHAFAZA EDİLMELİDİR?

Protezin düzgün yapısını koruması için su içinde muhafaza edilmesi gerekir. Protez diş normal suyun içinde muhafaza edilebileceği gibi, protez dişler için üretilmiş özel saklama kapları bulunmaktadır.

Protez dişlerin görevlerini yerine getirdiğinden, sağlıklı olduklarından emin olabilmek için düzenli olarak diş hekimlerine kontrole gitmeniz oldukça önemlidir.

denthipokrat

Leave A Comment

Sohbeti Başlat
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba
Randevu oluşturmak ya da bizlere soru sormak için yazabilirsiniz.