Mon - Sat: 09.00 to 18.00, Sunday: Closed.

Kanal Tedavisi (Endodonti)

Dişin iç sinir bölümünde (pulpa) oluşan, iltihap ve enfeksiyona uygulanan tedaviye kanal tedavisi denir. Bunun dışında travmatik ağız yaralanmalarında, ya da kaplama diş kesimleri sırasında bu tedavinin uygulanması gerekebilir. Kanal tedavisinde amaç sorunlu olan dişleri eski formuna kavuşturmaktır. Endodontoloji ya da endodonti, kanal tedavisi bilimi anlamına gelmektedir.

Pulpa iltihaplarında enfeksiyon, diş çevresinde görülen kızarıklık veya şişlik, çiğnemeye karşı hassasiyet, sıcak ve soğukta uzun süre geçmeyen ağrı şeklinde kendini gösterir. Dişin restorasyonu çok iyi planlanarak geride çürük kalmadığına emin olunarak yapılmalıdır.

Kanal Tedavisi (Endodonti)

Kanal tedavisi, bir ya da iki kez olmak üzere hastaya bir endodontist ya da diş hekimi tarafından uygulanır. Kanal tedavili diş sıvı kaybına uğradığı için canlı dişlere göre daha kırılgandır. Madde kaybı çok ise laboratuvar ortamında hazırlanan inley – onleyler tercih edilebilir.

  • Lokal anestezi ile diş ve çevre dokuların uyuşturulması,
  • Çürük ve enfekte yapıların temizlenerek kök kanallarına giriş yapılması,
  • Kök kanal uzunluğunun apeks bulucu cihazlarla ve radyografi ile tespit edilmesi,
  • El aletleri ve döner aletler kullanılarak kök kanallarının şekillendirilmesi,
  • Enfekte mikroorganizmaların kanal içi dezenfektanlar kullanılarak uzaklaştırılması,
  • Kök kanallarının doldurulması ve üst kısmının restore edilmesi.

Tedavi edilen diş ya da dişler doğru diş bakımı ile uzun yıllar kullanılabilir. Kanal Tedavisi uygulanan dişte tekrar çürümeler olabileceği için düzenli diş muayenesi ve ağız bakımı önemlidir. Kanal tedavisinden sonra dişi canlı tutan pulpa olmayacağı için diş yapısı daha hassas bir hale dönüşür

Tüm diş tedavi uygulamaları bazı riskler taşır. Ancak bu risklerin sizin için geçerli olma şekli, başkalarına uygulanışından farklı olacaktır. Dent Hipokrat Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nin 30 yıla yaklaşan tecrübesi ile en doğru tedavi planından faydalanmanızı sağlıyoruz.

Sohbeti Başlat
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba
Randevu oluşturmak ya da bizlere soru sormak için yazabilirsiniz.