Mon - Sat: 09.00 to 18.00, Sunday: Closed.

Diş Hassasiyeti Nedir?

Çürük olmayan dişlerdeki hassasiyetin sebebi, dişin içindeki sinir katmanına erişen sıcak ya da soğuk yiyecek ve içeceklerin sinir uçlarını tahriş etmesidir. Dişin minesinin yüzeyinde bulunan çatlaklar buna sebep olabilir. Darbeler, kırıklar gibi sebeplerle, dişin iç tarafına uzanan sinir uçları açığa çıkar ve diş etkileri içeri taşır.

Bunun dışında:

Hatalı ve sert fırçalama, kötü ağız hijyenine bağlı diş eti iltihabı, çürükler, diş eti çekilmesi, diş sıkma alışkanlığı sonucu diş hassasiyeti oluşturabilir.

diş hassasiyeti

Diş Hassasiyeti Yaşadığınızda Ne Yapmalısınız?

Diş hassasiyeti yaşadığınızda hekiminizle görüşmelisiniz. Dent Hipokrat Diş Kliniği’nde önce çürük tedavilerinizi ve diş hassasiyeti nedeni oluşturabilecek kontrollerinizi yapıyoruz. Hassasiyete sebep olan derin çürüklere kanal tedavisi işlemlerini uyguluyoruz. Kırıklara bağlı hassasiyetlerde dolgu veya kaplama tedavilerinizi planlıyoruz. Diş eti çekilmesine bağlı hassasiyet durumlarında diş eti tedavileri, diş sıkma sonucu oluşan hassasiyet durumlarında ise oluşmuş olan aşınmaları kapatmak ve gece plağı tedavisi öneriyoruz. Kötü yapılmış dolgu ve restorasyonların sebep olduğu hassasiyet durumlarında yapılan işlemleri yenilemek hassasiyeti geçirecektir., Diş hassasiyeti önemli problemlerin göstergesi olabilir. Dikkate alınmazsa altta yatan sorun ilerleyip daha büyük problemlere yol açabilir. Günlük diş bakımınızı düzenli ve doğru şekilde yapmanız uzun vadede diş hassasiyeti sorunlarına karşı size fayda sağlayacaktır.

Günlük Ağız Bakımı Nasıl Yapılır?

Günlük ağız bakımınızı doğru yapmanız için öneriler.

  • Dişlerinize sert temasla zarar verebilecek maddelerden kaçınmalısınız.
  • Fırçalama işlemi için yumuşak yüzeyli fırçaları tercih etmelisiniz.
  • Düzenli olarak günde en az 2 kere olacak şekilde dişlerinizi fırçalamalısınız.
  • Diş aralarını ve diş etlerinin iç yüzeylerini temizlemek için mutlaka diş ipi kullanmalısınız.
  • Aşırı soğuk ve sıcak gıdaları bir arada tüketmemeli, flor içeren ağız bakım ürünlerini tercih etmelisiniz. Rutin diş kontrollerini düzenli olarak yaptırmalısınız.

denthipokrat

Leave A Comment

Sohbeti Başlat
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba
Randevu oluşturmak ya da bizlere soru sormak için yazabilirsiniz.